A dél-nyugatmagyarországi régió házai között találjuk Makovecz Imre elsőként megépült szakrális épületeit, amely különösen hangsúlyossá teszi kb. ebben az időben megfogalmazott, templomépítéssel kapcsolatos gondolatait:
„…Én alapjainál kezdeném a dolgot. Azt mondanám, hogy a templom, az épület a benne lévő emberekkel, a szertartások eszközeivel nem illusztrál. A templom nem hasonlat. A templomnak ilyen értelemben nem szabad „szépnek” lennie. Újra elő kellene venni bizonyos egyszerű evidenciákat. Hogy a templom az Isten háza. Ha valaki ezt a szó legszorosabb értelmében elhinné egy másodpercre, akár sokadmagával, akár egyedül ül egy templomban, térdre kellene roskadnia, vagy talán még sokkal inkább szerzetesi szokás szerint arccal a padlóra kellene esnie. Nem tudok másból kiindulni, mint ebből…”
Ennek a régiónak az épületeit – egy kivétellel – az a különös körülmény is összeköti, hogy körül-belül azonos időben születtek terveik, folyt az építkezés és hozzávetőlegesen azonos időben kerültek átadásra is az épületek. Az épületek tervei egy különösen termékeny időszakban három éven belül születtek.
Így a régióra kialakított és javasolt útvonal megegyezik azzal a „körúttal”, amelyet abban az időben maga Makovecz Imre is rendszeresen megtett egy nap alatt, hogy művezetés céljából végig látogassa épülő házait.
Ebből a sorból egyedül a Szekszárdi Sió-csárda lóg ki, amely viszont a 60-as évek végi karakteres, forradalmi megfogalmazású legendás sorozatának
(Szekszárd, Balatonszepezd, Velence) eleme.
A Sió-csárda kiadványunk készítésekor még nem volt látogatható állapotban, de leépülés hosszú évei után új tulajdonosa kezében megmenekülni látszik a pusztulástól.
Felhívjuk látogatóink figyelmét a régiót bemutató Makovecz-Utak kiadványra, mely megvásárolható webáruházunkban a következő linken:
https://www.makovecz.hu/targyak/termek/makovecz-utak-5-fuzet