term ID:240
term ID HU:240
$parentcategory_ID:169
$parentcategory_ID:169

current_CAT_ID:240
current_CAT_ID_HU:240

child cat ID:169
post ID:37867
prefixed:category_240

Tartalomjegyzék erről az oldalról:

“…és ami megtörténhetett volna”

Angyalok

Atlantiszi rajzok

Családi házak

Az építés szavai

Közösségi házak

Templomok

Tornyok

Visszaugrás a navigációra
Az oldal cikkei bevezetőkkel:

Kölcsönözhető kiállítások

Makovecz Imre halálának és a Makovecz Imre Alapítvány megalakulásának 10. évfordulója alkalmából a visszatekintés helyett az aktív cselekvés programja jegyében készítettük el az itt látható, különböző tematika szerinti kiállítási anyagot, melyekkel a vidéki településekre kívánjuk eljuttatni a szellemiséget képviselő tárlatot.
Az „Ami megtörténhetett volna…” (meg nem épült épületek), Angyalok, Atlantiszi rajzok, Családi házak, Művelődési épületek és Templomok c. kiállítások mindegyike tizenöt-huszonöt darab 70×100 cm méretű tablóból, valamint a tárlathoz szervesen kapcsolódó makett(ek)ből áll. Az anyagok szabadon alakíthatóak a helyszín függvényében.

Felhívjuk a települések, művelődési házak, galériák és minden kedves érdeklődő figyelmét, hogy ezek a tematikus kiállítások előre egyeztetve ingyenesen bérbe vehetők.
Részletekért érdeklődjenek személyesen a Makovecz Központ és Archívum épületében, vagy az office@makovecz.hu; +36 30 314 48 79 elérhetőségek valamelyikén.

“…és ami megtörténhetett volna”

“…és ami megtörténhetett volna”

“Bennem a megtörtént és ami megtörténhetett volna együtt adják a jelenvalót. Mint Uriel vagy mint Csaba királyfi felettünk robog az égen a történelemből, a győzelemből, az ér-vényesülő hatalomból kimaradtak szervező ereje, a sokak által lebecsült és veszélyes mintha világa. Nem érezték önök, hogy a valóság árva? Nem éreztétek hiányosnak a való ságot? Nem hiányoznak a…

Angyalok

Angyalok

Mintha ugyanaz a teremtő erő lenne bennük, és mégsem tudnak egymásról. Így vagyunk mi az angyalokkal. Azonban az angyalok tudnak rólunk. S az embernek mintegy kiegészítő, kísérő részei. Akikhez fel kell tudnunk emelkedni. Az a néhai fiatalember megígérte az embernek: Nagyobbak lesztek az Isten angyalainál. Persze csak akkor, ha ti is végigjárjátok azt az utat,…

Atlantiszi rajzok

Atlantiszi rajzok

„Nem tudom, hogy az, ami feledésbe merült, különbözik-e attól, ami még el se jött. Látva a földből kinőtt növényt, ismerve képességeimet, azt kell mondanom: lehetetlen. Az élet lehetetlen. És el kell ismernem, lehetséges, és úgy teszek, mintha semmit sem vettem volna észre, teszem, amit éppen teszek, mondjuk rakok a tűzre, érzem, hogy forró, látom a…

Családi házak

Családi házak

„Mi kényszerít családi ház építésére? Az egyik erő a tömegesítés atrocitásaitól való félelem, a tömeges lakásépítés következményeitől való menekülés, a városi lakásépítés számbeli és minőségi elégtelensége; a másik az a gazdasági-  hatalmi kényszer, mely máig lehetetlenné teszi a magántőke körforgalmát. A családi ház a magántőke „befagyasztása”. Alaprajzainkra általában jellemző, hogy a háromosztatú parasztház szellemének új…

Az építés szavai

Az építés szavai

„Az épületek tetejével kapcsolatos szavak: a konty, taréj, szarv (szaru), haj (héj) és a gerinc, far (farazott) szócsoportok kétféle felfogást fejeznek ki. Az egyik szócsoport azt sugallja, hogy a ház és teteje egy lény feje; hajjal, taréjjal, szarvakkal. A másik egy lény domborodó hátának képét állítja elénk. E különös kép szempontjából ugyancsak érdekesek a kapcsolódó…

Közösségi házak

Közösségi házak

Több mint egy évvel a háború után a régi egyletek elpusztulása, az ötvenes évek diktált „kultúrjai” után falvak, városnegyedek újra együtt akarnak lenni ünnepeinken, lakodalmat, bált akarnak rendezni emberi körülmények között, egy kávé, egy pohár bor mellett megfelelő helyen szeretnék kevés szabadidőjüket eltölteni. Olyan házakat akarnak, ahol a „kultúrmunkás” nem az egyetlen igaz kultúrát akarja…

Templomok

Templomok

“Hogy meddig dolgozom még, nem tudom. Lehet, hogy ez a templom az utolsó. Nem tudhatom. Nem kötöttem semmilyen kompromisszumot, csak az adottságot, az alaprajzot és a falak és a pillérek adottságait kellett tudomásul vennem. Mivel szimmetrikus az alaprajz nem volt ellenemre. A templom kétharmadának lefelé is megépülne az inverze, ahogy a sejteknek is egybevágó, szimmetrikus,…

Tornyok

Tornyok

“A megszentelt növényvilág és abból is kiemelten a fa mindig is inspirált arra, hogy „szavát” behozzam a „falak közé”, az én hivatásomba. A fa élettel teli statikája, a helyhez kötött, de viharálló mozgékonysága, a fa óvó, árnyékot adó ölelése és egyben az égre nyíló illatozó virágzása, „éneke” az én építészetemnek is tanácsadó tündére. Igen, tündére,…

Visszaugrás a navigációhoz