“A százhalombattai templom közvetlenül a helyszínből veszi a gondolatát. A helyszín egy tér, amely előregyártott betonlapokkal van leborítva. A templom arra szolgál, hogy ez a burkolat fölemelkedjék a levegőbe. A mélyből hatalmas tölgyfák tolják föl ezt a padlóburkolatot. Az apszis fölött pedig egy szárnyas torony áll. Tehát a föld alól feltör egy világos és tiszta szellemiség, ezt akarja metaforikusan megjeleníteni maga a templom. Színezi a dolgot a száz halom, amely ezen a területen van. Batta ősi település, a legmélyebben magyar, és ha úgy tetszik, a magyar kor előtti történeteknek is a színhelye. Ugyanúgy használták a kelták és a rómaiak, mint ahogyan a velük egy időben, illetve őket megelőzően itt élt pannonok. Mindazok a népek, amelyek a szkíta birodalomból származtathatók. Nagyon régi terület, és erre a területre egy XX. századi világ települt rá olajfinomítóval, lakóteleppel és zsdánovi kultúrpolitikával.”
A templom épületéhez Makovecz Imre két változatot rajzolt. Az első változat engedélyezési terve és a környék rendezési terve egy meghívásos pályázatra készült. Végül 1995-ben egy teljesen új koncepció alapján épült fel a ma ismert templom, melyet 2019-ben újítottak fel.
A megvalósult épület három dombból áll, melyek a Százhalombattán található ősi települések visszaidézett formái. Az egyik dombban a gyülekezeti terem, a másikban a plébánia és paplak, míg a harmadikban a templom kupolája kapott helyet. Utóbbit két fal szorítja közre, mely falak az egykori római út irányát mutatják.